Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci.

Tisk

Z  Polanky do Polánky počtvrté

V sobotu 28. června se uskutečnil další zájezd našich hasičů se svými příznivci do Polánky - tentokrát do Polánky u Moravského Krumlova (okr. Znojmo). Jednalo se o již čtvrté setkání dobrovolných hasičů z Polanek, nacházejících se  v České republice. První ročník se konal v roce 2011 v Polánce u Kutné Hory.
Autobus s 38 účastníky zájezdu a poprvé i s našim starostou obce, dále  s potřebným množstvím tekutin, odjel v šest hodin ráno z točny na Hraničkách a po dálnici jsme nabrali kurz na Brno. Za hodinu nás v Prostějově čekalo první neplánované překvapení a to byl odstřel šest šestipatrových budov zkrachovalého podniku OP Prostějov v těsné blízkosti dálnice, která byla na několik minut uzavřena. Tyto budovy v posledních letech chátraly a na odstřel padla tuna dynamitu. Zbytek cesty už uběhl rychle a tak v o půl desáté jsme byli uvítáni starostou hasičů v Polánce a ihned jsme se přesunuli do centra dění a to přímo do Moravského Krumlova, do krásného areálu místních rybářů. Je to odpočinková zóna na kraji města, kterou obklopuje přírodní rybník a nabízí prostor k odpočinku, koupání, rekreaci a rybaření.
Areál byl vzorově připraven a u stánků s občerstvením a jídlem se začaly tvořit první fronty. Další tři Polánky (z okr. ZN, KH a VS) už byly rovněž na místě a tak začaly první uvítací rozhovory a přípitky. Polovina našich účastníků přenocovala v místním areálu ve stanech a zbytek byl ubytován v centru Moravského Krumlova v domově mládeže Střední dopravní školy. Ještě dopoledne jsme všichni stihli navštívit Poutní kapli sv. Floriána a prohlídku zámku v Moravském Krumlově. Po obědě jsme našli útočiště v jednom ze tří velkých stanů, které byly připravené pro případ špatného počasí, ale stany nám poskytly hlavně stín, neboť počasí bylo skoro tropické. Uprostřed areálu byla krytá tribuna pro muzikanty s taneční plochou a na ní byl ve 14 hodin zahájen starostou města a starostou hasičů dvoudenní nabitý program. Ten odstartoval soutěží v požárním útoku s vodou. Ihned po ukončení soutěže v kategoriích mužů, žen a veteránů bylo provedeno vyhodnocení. Naši muži byli diskvalifikováni a skončili na posledním místě. Naši veteráni, za které byl na levý proud nečekaně a na poslední chvíli nominován náš starosta obce pan Pavel Bochnia, obsadili 2. místo. Po tomto aktu si všechny delegace navzájem vyměnily upomínkové předměty. Další hodiny zábavy patřily hudebním nástrojům našich kamarádů z Valašské Polanky, dále vystoupení dětských mažoretek, dechové hudbě Polančanka, historickému šermu a taneční zábavě. Během ní došlo i k souboji jednotlivých Polánek v přetahování lanem. Každé družstvo bylo složené z pěti mužů a pěti žen. Naši borci dosáhli ve vyřazovacím souboji na 2. místo a tuto soutěž vyhráli urostlí Valaši a Valašky. Další část taneční zábavy probíhala do pozdních nočních hodin za nemalé přítomnosti místních občanů.
V neděli ráno za krásného počasí jsme se skoro všichni jako rybičky opět sešli v areálu rybářů ke snídani a následně k pokračování nedokončených nočních diskuzí. Nezapomnělo se ani na oslavu svátku Pavlů, Milanů, … Pořadatelé ještě připravili malou ukázku hasičské techniky, no a začalo asi hodinové vzájemné loučení  mezi všemi delegacemi. Těsně po jedenácté hodině se podařilo nastoupit všem našim polančanům do autobusu a s malou zastávkou v Polánce, kvůli nafocení společné fotky, odjet směrem domů. Kousek za Brnem nás opět nezklamala D1, neboť již z dálky viditelný černý dým signalizoval, že se něco děje. Zůstali jsme stát v dlouhé koloně a kolem nás začaly jezdit hasičské vozy. Po několika desítkách minut jsme mohli pokračovat a tak jsme projeli kolem zcela shořelého sportovního vozu BMW. Další již plánovanou zastávkou byl hostinec u Matýska v Dalskabátech, kde jsme ochutnali tradiční ďábelský guláš.
Vedoucí zájezdu pro nás připravil ale ještě jednu zajímavou zastávku a to ve vojenském újezdu Libavá, v obci Kozlov. Jednalo se o místo, kde pramení řeka Odra. Nutno dodat, že ze všech účastníků zájezdu, toto místo navštívil doposud jen jeden člen. Po kilometrové procházce, kterou zvládl i náš nejstarší člen pan Adolf Franek, jsme tak trochu mohli být hrdi na to, že tato voda poteče za nějakou dobu i přes naší obec. Při zpáteční cestě k autobusu se již ochladilo, začalo pršet a zbytek cesty nás až do Polanky provázela průtrž mračen.  
Za všechny účastníky zájezdu je nutno říci, že dvoudenní zájezd u příležitosti setkání polančanů byl opět bezvadný a velice příjemný. Další sraz polančanů se uskuteční v roce 2016 a to v Polánce u Kutné Hory.

červenec 2014
Stanislav Výtisk

Polančané v Polance

Polančané v Polance

Polančané v Polance

 
Pondělí, 22. Červenec 2024

Design by: LernVid.com