Setkání Polánek 2023

Z Polanky do Polánky poosmé..

V sobotu 17. června se uskutečnil další zájezd našich hasičů do Polánky, tentokrát do Polánky u Moravského Krumlova (okr. Znojmo). Jednalo se o již osmé setkání dobrovolných hasičů z Polanek, nacházejících

Z Polanky do Polánek poosmé

se v České republice. První ročník se konal už v roce 2011 v Polánce u Kutné Hory.

V devítimístné dodávce odcestovalo krátce po osmé hodině a za krásného a slunečného počasí tentokrát jen osm účastníků zájezdu. Cesta uběhla rychle a s malou zastávkou na benzínce v Olomouci jsme byli v 11 hodin uvítáni starostou hasičů v Polánce. Centrum oslav byl v luxusním areálu místní restaurace s názvem PUB CAFÉ BAR, která je jediným místem pro konání podobných oslav nebo kulturních a rodinných akcí připravena. Velice příjemný byl i pohled na vývěsní štít s nápoji, neboť se tam čepoval Radegast, a to za levnější cenu než v naší Polance.
Areál restaurace byl vzorně připraven a u stánků s občerstvením a jídlem se začaly tvořit první fronty. Hasiči nebo jejich příznivci z dalších tří Polanek (Polánka u Moravského Krumlova, Polánka u Malešova z okr. Kutná Hora a Valašská Polanka) už byli rovněž na místě a tak začaly první uvítací rozhovory a přípitky. Ve 12 hodin byl podáván společný oběd, který byl hrazen z prostředků místních hasičů. Po obědě odjeli všichni polančané autobusem do Moravského Krumlova, kde jsme navštívili místní zámek a výstavu Slovanské epopeje od malíře Alfonse Muchy, kdy vstupné (a to nemalé), bylo opět hrazeno pořádajícími hasiči.

Z Polanky do Polánek poosmé

Ještě odpoledne jsme si všichni stihli prohlédnout Poutní kapli sv. Floriána v Moravském Krumlově. Po návratu do areálu restaurace v Polánce jsme našli útočiště ve stínu velkého stanu, neboť počasí bylo skoro tropické. Uprostřed areálu byla krytá tribuna pro muzikanty a taneční plocha, na které byl v 16 hodin zahájen starostou místních hasičů další program. Po zahájení si všechny delegace navzájem vyměnily upomínkové předměty. Další tři hodiny zábavy patřily cimbálové muzice a k poslechu a tanci zahrála amatérská country skupina. Pro zájemce byla připravena i dvacetiminutová projížďka kočárem taženým koňmi. Další zájemci mohli navštívit degustaci vín od místního vinaře ve vinném sklípku, který se nacházel přímo v tomto areálu. V průběhu programu nás navštívil starosta města Moravský Krumlov (Polánka je částí tohoto města) Mgr. Tomáš Třetina, který je zároveň i současným senátorem Parlamentu ČR. Další část taneční zábavy probíhala i za nemalé přítomnosti místních občanů. K jídlu byly připravené různé grilované speciality.

Těsně po jednadvacáté hodině se všech 44 hasičů začalo pomalu loučit a připravovat se na návrat do „svých“ Polanek. Našim polančanům se podařilo nastoupit do dodávky

Z Polanky do Polánek poosmétěsně o půl desáté a s malou zastávkou ještě v Polánce, kvůli nafocení společné fotky před cedulí na začátku obce, odjet směrem domů. V závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří se této akce zúčastnili a rovněž i našemu členu SDH Tomáši Novotnému, který nás bezpečně celou cestu odvezl z Polanky do Polánky a zpět. Za všechny účastníky zájezdu je nutno říci, že tento jednodenní zájezd u příležitosti setkání polančanů byl opět bezvadný a velice příjemný. Další sraz polančanů je naplánován na rok 2025 a to

už potřetí v Polánce u Kutné Hory.

Stanislav Výtisk

Neděle, 28. Duben 2024